بازگشت به صفحه قبل
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: 

مضرات نور LED برای چشم

با توجه به گزارشات جديد، به نظر مي رسد نور LED ساطع شده از دستگاه هاي مجهز به اين تکنولوژي مي تواند صدمات بسياري به چشم انسان وارد کند.
 
تکنولوژي LED تاکنون به عرصه هاي بسياري از زندگي انسان ها وارد شده است. استفاده از اين تکنولوژي مي تواند فوايد بسياري داشته باشد؛ از جمله مصرف کمتر انرژي نسبت به لامپ هاي معمولي و مصرف کمتر انرژي دستگاه هايي که در صفحات نمايش آن ها از اين تکنولوژي استفاده شده است.
 
با وجود اين فوايد، به نظر مي رسد نور LED مي تواند براي سلامت انسان خطر آفرين نيز باشد. به استناد گزارش جديد منتشر شده توسط ANSES، عادت کردن چشم انسان به نور LED مي تواند صدمات جبران ناپذيري را به سيستم بينايي وارد کند.

مضرات نور LED براي چشم

گزارشي که به تازگي منتشر شده نشان مي دهد نور LED مي تواند به طور بالقوه سلول هاي شبکيه را از بين برده و شفافيت ديد را نيز کاهش دهد. اين گزارش همچنين اشاره کرده که شدت زياد نور LED مي تواند پير شدن بافت شبکيه را تسريع کرده و به کاهش ديد و بيماري هايي از جمله لک هاي پوستي منجر شود. 
 
اين اولين باري نيست که نور ساطع شده از دستگاه هاي مورد استفاده روزمره ما مخرب و آسيب زا شناخته شده است. پيش از اين نيز در گزارش هايي اشاره شده بود که نور آبي ساطع شده از گوشي هاي هوشمند ممکن است به تسريع نابينايي و اختلالات خواب منجر شود.
 
با توجه به کارايي بالاي لامپ هاي LED و مصرف انرژي کم توسط آن ها، در سال هاي اخير شاهد افزايش استفاده از آن ها بوده ايم. انتظار مي رود در صورت اثبات گزارش اخير، افراد و شرکت ها در استفاده از اين فناوري احتياط بيشتري به خرج دهند. در آينده اطلاعات بيشتري در اين زمينه منتشر خواهد شد.

پايان خبر
29 ارديبهشت 1398

منابع:
ubergizmo
Click