بازگشت به صفحه قبل
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: 

نخستین سیستم غیر قابل هک دنیا ابداع شد

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اينديپندنت، گروهي از محققان در اسکاتلند ادعا مي‌کنند نخستين سيستم امنيتي غيرقابل هک دنيا را ساخته‌اند.
 
محققان مدت‌ها است که از فراگير شدن رايانه‌هاي کوانتومي بيم دارند زيرا هکرها با کمک آن مي‌توانند به آساني به اطلاعات رمزگذاري شده، دسترسي يابند.
 
اما گروهي از محققان بين المللي از جمله محققان دانشگاه سن اندروز تراشه‌اي ساخته‌اند که کليدهايي يکبار مصرف براي هر بار انتقال اطلاعات توليد مي‌کند و به اين ترتيب به امنيت کامل دست يافته‌اند.
 
«آن دريا دي فالکو» از دانشکده فيزيک ستاره شناسي دانشگاه سن اندروز مي‌گويد: اين فناوري مشابه صحبت کردن 2 فرد با استفاده از 2 ليوان کاغذي است که با يک نخ بهم وصل شده‌اند. اگر هنگام صحبت کردن يکي از آنها ليوان را مچاله کند، اين روند سبب مي‌شود صدا خفه شود. اما هنگاميکه هر بار ليوان به شيوه متفاوتي مچاله شود بنابراين نمي‌توان آن را هک کرد. روش جديد غيرقابل نفوذ است.
 
در اين روش اطلاعات ديجيتال به شکل نور ذخيره مي‌شوند و سپس از يک تراشه سيليکوني مخصوص گذر مي‌کنند. اين تراشه حاوي ساختارهايي است که نور را خم مي‌کند و مي شکند. به اين ترتيب اطلاعات در هم آميخته مي‌شود.
 
در اصل فرايندهاي خم شدن و شکستن هر بار با توجه به اطلاعات ارسالي، يه شيوه‌اي متفاوت انجام مي‌شود.
 
اين تحقيق در نشريه Nature Communications منتشر شده و در صورت تاييد صحت آن، ارزش زيادي براي تهيه کنندگان سرويس‌هاي مخابراتي، سازمان‌هاي دولتي و بانک‌هاي جهاني خواهد داشت. در حال حاضر اين سازمان‌ها و دولت‌هاي مختلف با مشکل دسترسي به اطلاعات رمزگذاري شده، دست و پنجه نرم مي‌کنند.
 
پايان خبر
1 دي 1398