بازگشت به صفحه قبل
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: 

سیستم عامل جدید هواوی

هم‌اکنون هواوي پس از اين‌که مورد تحريم‌هاي دولت آمريکا قرار گرفت، چند نام تجاري مربوط به سيستم‌عامل اختصاصي خود را در سازمان اختراعات و علائم تجاري آلمان به ثبت رسانده است. نام‌هايي مثل Ark OS، Huawei Ark OS و Huawei Ark در اين اداره ثبت شده‌اند. به احتمال زياد شما نيز داستان تحريم‌هاي دولت آمريکا عليه هواوي را شنيده‌ايد. اين شرکت به دلايل امنيتي در ليست سياه وزارت بازرگاني ايالات متحده قرار گرفت.
 
تحريم‌هاي دولت آمريکا مانع از هرگونه تجارت خارجي هواوي با کشورهاي بلوک غرب شده و مسئله پيچيده‌اي را پيش‌روي چيني‌ها قرار داده است. هرچند که دونالد ترامپ با تعليق 90 روزه تحريم‌ها عليه اين شرکت، فرصتي را در اختيار هواوي قرار داده و شرکت گوگل نيز تا تاريخ 11 اوت به پشتيباني از محصولات هواوي و ارايه آپديت‌ها براي گوشي‌هاي اين شرکت ادامه خواهد داد.
 
اما به‌نظر مي‌رسد که هواوي متخصص گذشتن از شرايط سخت است. اين شرکت با ثبت يک پتنت در کشور آلمان که مربوط به سيستم‌عامل جديد خود است، اين شرايط را براي خود آسان کرد. در اسکرين‌شات‌هاي منتشر‌شده از اين پتنت هيچ نشانه‌اي از رابط کاربري اندرويد که مورد استفاده هواوي قرار مي‌گرفت، وجود ندارد. هرچند که ممکن است Ark OS از اپليکيشن‌هاي اندرويدي هم پشتيباني کند. البته باتوجه به عدم پشتيباني گوگل‌پلي از گوشي‌هاي هواوي در آينده نزديک، احتمال مي‌رود که اين شرکت توسط رابطي غير‌از گوگل‌پلي، برنامه‌ها را در اختيار کاربران قرار دهد. هنوز مشخص نيست که Ark OS برپايه اندرويد توسعه يافته و يا به‌طور اختصاصي توسط هواوي طراحي شده است.

مطلب زير را نيز ببينيد:
جعبه گشايي از گوشي هواوي پي 30 لايت

در يکي از اين اسکرين‌شات‌ها نام “Android Green Alliance” (ائتلاف سبز اندرويد) به چشم مي‌خورد. اين گروه شامل شرکت‌هاي فناوري چيني مانند هواوي، علي ‌بابا و تنسنت بوده که براي استفاده اين شرکت‌ها از استانداردهاي مشخصي براي طراحي و کنترل کيفيت اپليکيشن‌هاي اندرويدي، تشکيل شده است.
به‌هرحال مي‌توان از اين تصاوير به عنوان تصاوير سيستم‌عامل هواوي با نام Ark OS ياد کرد. بايد اين نکته را هم يادآور شد که اين پتنت دوماه قبل از اعلام تحريم‌هاي آمريکا عليه هواوي، در آلمان ثبت شده است. هواوي نيز مي‌دانست چه سرنوشتي در انتظار اوست و به همين خاطر با انبار‌کردن قطعات ضروري براي توليد اسمارتفون در ماه‌هاي منتهي به تحريم‌هاي آمريکا، روند خوبي را براي توليد تلفن‌هاي هوشمند خود در پيش گرفته است.
 
هم‌چنين، مدير‌عامل هواوي در ماه مارس و قبل از اعلام ممنوعيت‌ها گفته بود که اين شرکت، جايگزيني را براي سيستم‌عامل اندرويد در‌نظر گرفته است. اين سيستم‌عامل از سال 2012 توسط هواوي در‌حال توسعه بوده و به‌نظر مي‌رسيد که چيني‌ها برنامه دراز‌مدتي براي سيستم‌عامل اختصاصي خود دارند.

پايان خبر
18 خرداد 1398